Individuální projekty rodinných
a bytových domů
774 176 115

Průkaz energetické náročnosti budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy

Od ledna 2009 je třeba ke stavebnímu povolení i průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).

Podle novely zákona 406/2009 Sb. vzniká stavebníkům a vlastníkům budov nová povinnost zpracovat PENB - takzvaný průkaz energetické náročnosti budovy. Požadavek platí pro všechny nové objekty, rodinné domy, ale také rekonstrukce staveb s plochou nad 1000 m2, ovlivňující její energetickou náročnost. (osvobozeny jsou pouze objekty do 50m2 a další výjimky, jako zemědělské stavby, kostely a podobné stavby).

Průkaz energetické náročnosti umožňuje jednoduché srovnání budov z hlediska kvality obalových konstrukcí a nároků na energii a tedy i nákladů pro její provoz. PENB je v podstatě obdoba energetických štítků s jakými se setkáváme u domácích spotřebičů. Skupina A (nejúspornější – u domu tedy laicky znamená, že protopíte nejméně) až ke skupině G (energeticky nejnáročnější).

Průkaz energetické náročnosti budov pomáhá jak stávajícím majitelům a uživatelům objektu, tak i realitním kancelářím a zájemcům o koupi či pronájem domu. Slouží jako jeden z nástrojů pro stanovení výše kupní ceny nebo nájmu.

Jaký byl další důvod k povinnému zapracování PENB? Domovní energetický štítek by měl přimět majitele domů a bytů k jejich ekologickému přístupu. Pro stavební firmy je výzvou k používání technologií, šetřících energie.

Kontakt

MT projekt
Kostelecká 96
277 11 Neratovice

Spolupracujeme

Pasportizace objektů - MT pasport